21 May 2018

OTO EKSPERTİZ NEDİR?

Ekspertiz kelimesi, Fransızca kökenli “expert” kelimesinden türetilmiştir. Bu kelime Türkçe’ye eksper şeklinde çevrilerek günlük kullanıma dahil edilmiştir. Eksper, belirli bir konuda teknik bilgisi olan kişi anlamına gelmektedir. 2. el “oto ekspertiz” ise ustaların teknik cihaz ve ekipmanlarla otomobilleri detaylı bir biçimde inceleyerek onlar hakkında görüş bildirmesi anlamına gelmektedir.

Oto ekspertiz işlemleri ilgili aracın geçmişte yaşadığı kazalardan değişen parçalara, mekanik aksamında bozulan yerlerden yakın zamanda masraf çıkarabilecek tüm noktalara kadar otomobilin incelenmesinden oluşmaktadır. Oto ekspertiz işlemleri son bulduğunda ise bu işlemin yapılmasını isteyen kişiye yazılı rapor ve bilgi sunumu gerçekleştirilmektedir.

Oto Ekspertiz sayesinde son teknoloji Diagnostic cihazlar ile OBD soket girişinden EUC (BEYİN) ile bağlantı sağlanarak aracın beyninde kaydettiği tüm hata ve arızalara ulaşım sağlanır. Araç beyninde herhangi bir arıza varsa sebebi bu sayede kolayca anlaşılır. Yapılan çalışma sonucunda detaylı Oto Ekspertiz raporu oluşturularak uzman ekip tarafından araç beyni hakkında detaylı bilgilendirme sağlanır.